2:3p
0:1, 2:0, 0:1 - 0:1
Villach

Vítězná šňůra Orlů končí, padli v prodloužení

Znojmo - Hokejové Znojmo v nedělní podvečer sledovalo souboj dvou týmů s dravcem ve znaku, na jih Moravy tentokrát zavítali hosté z Villachu. Skóre utkání před zraky slušně zaplněné arény otevřel v první třetině Markus Peintner. Domácí se však nenechali zahanbit a zcela ovládli prostřední dvacetiminutovku, nejdříve srovnal Adam Havlík a další trefu přidal Martin Pláněk. Villachu se podařilo ještě před závěrečnou sirénou vyrovnat, a tak se zápas nakonec rozhodoval v nastaveném čase, kdy z brejku těžil Kevin Mitchell. Orli si tedy po čtyřech vítězných utkáních odnášejí do kabiny první prohru 2:3 v prodloužení.

Úvod utkání přinesl poměrně vyrovnanou hru. Dobrou příležitost před hostujícím gólmanem měl Podešva, jehož nízká střela z mezikruží byla sražena gólmanem do ochranné sítě. Na druhé straně zahrozil Köfeler, ale také znojemská obrana byla pozorná. V desáté minutě si zahrál rakouský tým první přesilovku. Orli však nedovolili soupeři vytvořit si větší gólovou šanci.

Až v šestnácté minutě se na časomíře měnilo skóre. Ovšem na jiné straně, než by si domácí diváci přáli. Roland Kaspitz přihrál z rohu kluziště dobře najíždějícímu Markusovi Peintnerovi, jenž bekhendem přehodil beton Landsmana.

Také ve druhém dějství byl k vidění útočný hokej ze strany domácích a defenzivní hra v podání Villachu. Velkou šanci k vyrovnání měl Štach, ale jeho přesnou střelu nakonec Starkbaum vyrazil. V polovině základní hrací doby se domácím nabídla přesilovka, avšak skórovat se podařilo, až už byl soupeř v pěti. Střelu Davida Hájka od modré vyrazil hostující brankář před sebe, k puku se dostal Adam Havlík a ten nekompromisně zavěsil.

V závěru třetiny si hostující letci ještě vyzkoušeli početní výhodu, ale tým Martina Stloukala je do pásma příliš nepouštěl a ve čtyřech dokonce skóroval. Střela Martina Pláňka se odrazila od brusle obránce a šťastně zapadla za brankovou čáru. Ještě v téže třetině si Znojemští vytvořili útočný tlak, avšak třetí branku se již vsítit nepodařilo. Havlík trefil tyč.

V sedmačtyřicáté minutě si Orli zahráli minutovou přesilovku pět proti třem. Ke střele se však velmi dlouho odhodlávali, a když Hájek vyslal puk od modré, byl hostující brankář připraven. Villachu se následně nabídly dvě početní výhody pět na čtyři rychle za sebou a tu druhou se mu podařilo zužitkovat. Na konci jednapadesáté minuty vyrovnal projektilem z mezikruží Benjamin Petrik.

Skóre 2:2 po šedesáti minutách o vítězi nerozhodlo. O slovo si tak řeklo prodloužení, které domácí tým začal přesilovkou. Rozhodnout mohl stejně jako v Linci Richard Jarůšek, jenž objel Starkbauma a vystřelil, avšak kotouč našel místo pouze v klíně gólmana.

Pouhých deset sekund před koncem nastaveného času se z protiútoku prosadil Kevin Mitchell a zajistil svému týmu dva body do tabulky.

Autor: Jana Šremrová, Lukáš Caha

Stáli v pěti na modré, povzdechl si Martin Pláněk

Znojmo - Posledním celkem, s kterým se Znojmo dosud v Erste Bank lize dosud neutkalo, byli Orli z Villachu. Ti se na jihu Moravy prezentovali defenzivní taktikou, pro oko diváka nepříliš atraktivní. „Ostatní týmy se snažily aspoň trochu útočit, Villach byl ale úplně zatažený,“ smutně komentoval taktiku soupeře střelec druhé znojemské branky Martin Pláněk.

Znojemští hokejisté o očekávané defenzivní partii ze strany svého soka věděli, spolehlivý recept na obrannou hráz ale za celý zápas najít nedokázali, přestože soupeře často svírali v jeho pásmu. „Je nepříjemné, když celý zápas jen stojí v pěti na modré a musíme útočit do plných. Tlačili jsme je, vytvořili si i nějaké šance, ale bohužel nám to tam nepadlo. Oni naopak měli snad tři střely a trefili je do brány,“ všiml si Pláněk.

foto
⇒  Martin Pláněk

Zatímco v minulých duelech tak mohli dobře bruslící Orli často profitovat z otevřené obrany soupeře a rychlých brejků, dnes jim nezbývalo nic jiného, než dobývat obrannou tvrz. „Byli jsme jasně lepší, ale pak dostaneme gól z protiútoku… Škoda. Ostatní týmy se snažily aspoň trochu útočit, takže jsme měli více příležitostí ke vstřelení branky, ale Villach byl úplně zatažený a hrálo se proti nim špatně,“ potvrdil znojemský obránce.

Pláněk si v utkání připsal na své konto další vstřelenou branku, už pátou v sezóně, čímž vyrovnal bilanci dosud nejlepšího střelce týmu Jana Šedy. Tato trefa ale rozhodně nebyla obyčejná, z Pláňkovy hole zamířil puk do masky gólmana Starkbauma a těla vracejícího se obránce, teprve poté přešel brankovou čáru. „V oslabení jsem podpořil útok, vystřelil přes jejich obránce a všiml si, jak střela jde gólmanovi do masky. Pak už jsem jen viděl, že se všichni radují,“ popsal šťastný střelec. „Tak jsem se podíval aspoň na opakovačku na kostce.“

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Soupeř hrál velmi defenzivně. My jsme se na to připravovali, ale v zápase poté neměli štěstí. Důležitým momentem byla samozřejmě přesilovka pět na tři za stavu 2:1, kterou jsme neproměnili. Páteční zápas byl hodně náročný, někteří hráči byli unavení, také teď hrajeme jen na šest obránců.

Mike Stewart (Villach): Jsou to pro nás nesmírně cenné body. Hráli jsme skvěle oslabení, což nám velmi pomohlo. Ve druhé třetině nás sice Znojmo hodně zatlačilo a mělo mnoho nebezpečných šancí, podržel nás ale brankář a ve třetí třetině už jsme hráli lépe.