5:6sn
0:1, 3:2, 2:2 - 0:0
Vídeň

Po dramatickém závěru bere Znojmo jeden bod

Znojmo - Na moravském ledě se představil další ambiciózní tým, tentokrát z Vídně. Soupeř vlétl do utkání s velkým nasazením, kterému domácí z počátku nestačili, a tak se není čemu divit, že na začátku druhé třetiny už vedl 3:0. Jiskřičku naděje vyškrtal až Jan Lattner, který vsítil potřebný kontaktní gól a vlil domácím do žil novou krev. V poslední periodě byly k vidění dvě trefy na každé straně, a tak se duel rozhodoval až při trestných stříleních, jejichž jediným střelcem se stal Peter Casparsson.

Do první třetiny vstoupila s mnohem větší vervou Vídeň. Houževnatost rakouského týmu byla znát i při pokusech zavěsit puk za Kacetlova záda. Již v páté minutě se dokázal prosadit dobře postavený Martin Oraze, jenž poslal přesnou střelou puk do znojemské svatyně. Znojmo se poté několikrát dostalo do šancí, přesto ale vstupovalo do druhé třetiny s gólovou ztrátou.

Hosté se ve druhé periodě opět připomněli hned v jejím úvodu a Jonathan Ferland překvapil domácího gólmana. Vídeň prokazovala svoji aktivitu smrští střel, z nichž jedna byla s pomocí Daniela Nagelera poslána za brankovou čáru. Orli se pokoušeli zvrátit nepříznivý stav utkání, který se prozatím odehrával pouze v režii Vienny Capitals. Znojemskou smůlu přetrhl Jan Lattner, kterému se na začátku pětiminutové přesilové hry podařilo zavěsit puk do hostující branky. Jihomoravští hokejisté se v početní výhodě nadále tlačili do útoku a před vídeňskou klecí hořelo. Snížit na rozdíl jednoho gólu se podařilo opět Janu Lattnerovi, jenž doklepl za Divisova záda vyražený puk - 3:2. Rozdíl jednoho gólu motivoval Adama Havlíka, který z rychlého brejku vyrovnal stav zápasu.

Hned po úvodním buly posledního dějství se od modré čáry prosadil svou přesnou střelou Benoit Gratton a Znojemští opět ztráceli. Vídeň si vytvořila dlouhodobý tlak před domácí klecí a znovu odskočila na rozdíl dvou branek zásluhou Rosse Lupaschuka, na jehož zakončení již Kacetl nedokázal zareagovat. Orli se nevzdali a snažili se dostat hosty pod tlak, ze zvýšené aktivity těžil Martin Podešva, který se chopil odraženého kotouče a prostřelil Divise. Znojmo dále vyvíjelo tlak na vídeňskou obranu a těsně před koncem třetí třetiny srovnal skóre bombou od modré čáry Antonín Bořuta, který touto střelou dovedl utkání do prodloužení.

V prodloužení byli Orli aktivnějším celkem, ale nastavený čas jim nestačil k tomu, aby zavěsili puk do Divisovy branky, i když Bořuta či Lattner k tomu měli velmi blízko. V samostatných nájezdech se prosadil pouze jediný hráč, a to vídeňský obránce Peter Casparsson , který tak zajistil svému týmu bod navíc.

Autor: Jana Šremrová

Adam Havlík: Škoda, že jsme to nedotáhli do konce

Znojmo - V zápase se blýsknul nádherným gólem, dvě další jasné šance ale neproměnil. „Vzhledem k průběhu toho zápasu si myslím, že ten vydřený bod je zlatý,“ říká Adam Havlík, jedenadvacetiletý odchovanec znojemského hokeje. Navíc v zápase proti Vídni si velice pochvaloval povzbuzování ochozů: „Naši fanoušci opět ukázali, že jsou výborní.“

Jak hodnotíte zápas s Vídní?
Ze zápasu mám rozporuplné pocity, nejdříve jsme prohrávali o tři góly, následně o dva. Měli jsme asi trochu štěstí, na začátku ligy ho máme více než dost, protože v Záhřebu jsme to srovnávali stejně jako proti Vídni, ze tří gólů. Ale divákům se množství branek muselo líbit a asi to o něčem svědčí. Když prohráváme o hodně gólů, tak se nesložíme, ale jdeme do toho a věříme, že to srovnáme, což se povedlo už dvakrát. Škoda jen, že jsme to následně nedotáhli do vítězného konce. Ale vzhledem k průběhu zápasu si myslím, že ten vydřený bod je zlatý. Vídeň má totiž vynikající manšaft, takže bod je pro nás opravdu dobrý.

foto
⇒  Adam Havlík

Co váš gól? Trénujete speciálně Forsbergovu kličku?
Abych pravdu řekl, tak já ji dělám téměř neustále na tréninku. Kluci v týmu už mě znají, tak musím na trénincích dělat i něco jiného, ale v zápase, když je možnost, tak si na tuto kličku věřím. Dnes jsem to zkusil, gólman to docela „zbaštil“ a vyšlo to.

Co říkáte na diváckou kulisu? Přišly tři tisíce lidí.
Je to naprostá bomba, navíc když přijela i spousta fanoušků Vídně, kteří atmosféře také hodně pomohli. Naši fanoušci ukázali na mezinárodní úrovni, že jsou výborní, kulisa tribun byla jednoznačně super. Když jsme na konci srovnávali skóre, atmosféra se vůbec nedala popsat.

Byla Vídeň těžším soupeřem než Linz?
Řekl bych, že Vídeň je mnohem vyspělejší celek, Linz oproti ní hraje jednoznačně jednodušší hokej, stačí jen hodně bruslit. Tým Linze bruslí a přímočaře se hrne do branky. Vídeň má mnoho technicky nadaných hráčů, kteří si dokážou podržet puk, a v tom byl oproti pátku největší rozdíl.

Počet vyloučených byl oproti minulým zápasům malý, kdežto Vídeň měla hned dva osobní tresty.
Takhle je to v soutěži nastavené, já sám jsem o tom ani nevěděl. Když Martin Pláněk dostal holí, která byla podle rozhodčího vysoko, dostal Kavanagh automaticky trest do konce utkání. Divil jsem se, že se za vysokou hůl dávají takovéto tresty. Poté mi kluci v kabině řekli, že jakmile je nějaký úder na hlavu, při kterém teče krev, tak se automaticky jde hráč svléct. Když je to takhle dáno, musíme si na to holt dávat pozor, ale komu se to stane, má smůlu. Kolikrát to ani není naschvál, když někdo někoho trefí do zubů, ale je to takhle vymyšleno, tak si tento problém musíme hlídat.

Dostali jste nějaký seznam toho, co se smí a co ne?
Před sezónou bylo nějaké sezení ohledně toho, myslím, že to bylo vedení soutěže. Pan Soudek nám poté všechno vysvětloval v kabině, co vše se tam probíralo, hlavně o rozhodčích, jak se to v EBEL vede, co se smí a co se nesmí. Víme tedy, na co si rozhodčí budou více dávat pozor.

Ohlasy k utkání

Karel Soudek (Znojmo): S výsledkem jsme velmi spokojení. Je potřeba vzít na vědomí kvalitu, jakou Vídeň disponuje. Máme tady spoustu mladých hráčů a takový zápas je pro ně zkušenost k nezaplacení. Prohrávali jsme o tři branky, zpátky do zápasu nás dostala pětiminutová přesilovka. Znovu jsme dotáhli náskok soupeře až na 5:5, ale pak bohužel nevyužili přesilovku v prodloužení. Je třeba přiznat, že Vídeň má velmi dobré mužstvo, silné v osobních soubojích a jejich první pětka nás vždy přehrávala.